NÁSTROJÁRSTVO – STROJÁRSKA VÝROBA MTS s.r.o. - v likvidácii IČO 51801477, , Zámoryho 16, 94501 Komárno, Slovenská republika
Navrhovatelia:
NÁSTROJÁRSTVO – STROJÁRSKA VÝROBA MTS s.r.o. - v likvidácii IČO 51801477, , Zámoryho 16, 94501 Komárno, Slovenská republika
Predmet rozhodnutia:
Uznesenie o paušálnej náhrade výdavkov predbežného správcu
Spôsob rozhodnutia:
Druh:
Uznesenie
Hlavička:
Okresný súd Nitra, v právnej veci vyhláseného konkurzu na majetok úpadcu: NÁSTROJÁRSTVO - STROJÁRSKA VÝROBA MTS s.r.o. v likvidácii, so sídlom: Zámoryho 16, 945 01 Komárno, IČO: 51 801 477, zastúpený Bányi & Partners, s.r.o., so sídlom: Nám. Bélu Bartóka 5, 932 01 Veľký Meder, IČO: 52 450 503, ktorého predbežným správcom je Mgr. Ing. Miroslav Zdychavský, so sídlom kancelárie: Radlinského 5, 949 01 Nitra, IČO: 41 822 773, zn. správcu S 1229, o nároku predbežného správcu takto
Rozhodnutie:
I/ P r i z n á v a predbežnému správcovi: Mgr. Ing. Miroslav Zdychavský, so sídlom kancelárie: Radlinského 5, 949 01 Nitra, IČO: 41 822 773, značka správcu S 1229, paušálnu náhradu výdavkov predbežného správcu v sume 1.500 eur.
II/ U k l a d á učtárni Okresného súdu Nitra, aby do 3 dní po právoplatnosti tohto uznesenia vyplatila na účet predbežného správcu: Mgr. Ing. Miroslav Zdychavský, so sídlom kancelárie: Radlinského 5, 949 01 Nitra, IČO: 41 822 773 paušálnu náhradu výdavkov predbežného správcu v sume 1.500 eur, a to z preddavku na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu zaplateného na účet Okresného súdu Nitra, vedený pod položkou registra 31/2025, druh trov konania D19.
Odôvodnenie:
1/ Návrhom, doručeným Okresnému súdu Nitra (ďalej len "súd") dňa 23.06.2025, sa navrhovateľ - dlžník domáhal, aby súd vyhlásil konkurz na majetok dlžníka. Navrhovateľ zložil dňa 10.07.2025 preddavok na úhradu odmeny a nákladov predbežného správcu v sume 1.500 eur.
2/ Súd uznesením č. k. 23K/7/2025 - 56 zo dňa 4.8.2025, právoplatným dňa 09.08.2025, začal konkurzné konanie na dlžníka NÁSTROJÁRSTVO - STROJÁRSKA VÝROBA MTS s.r.o. v likvidácii. Uznesenie bolo zverejnené v Obchodnom vestníku č. 152/2025 dňa 08.08.2025. Nasledujúcim dňom, t. j. 09.08.2025 sa začalo konkurzné konanie (§ 14 ods. 3 v spojení s § 199 ods. 9 ZKR, v znení činnom do 30.09.2025).
3/ Súd uznesením č. k. 23K/7/2025 - 63 zo dňa 13.8.2025, o.i. ustanovil dlžníkovi predbežného správcu Mgr. Ing. Miroslava Zdychavského a uložil predbežnému správcovi povinnosť o svojich zisteniach o majetku dlžníka priebežne informovať súd a podať súdu záverečnú správu o majetnosti alebo nemajetnosti dlžníka v lehote do 45 dní od ustanovenia. Uznesenie bolo zverejnené v Obchodnom vestníku č. 159/2025 dňa 19.08.2025 a nadobudlo právoplatnosť dňa 20.08.2025.
4/ Súd uznesením č. k. 23K/7/2025 - 176 zo dňa 23.10.2025 o.i. vyhlásil konkurz na majetok dlžníka a ustanovil do funkcie správcu Mgr. Ing. Miroslava Zdychavského. Uznesenie bolo zverejnené v insolvenčnom registri dňa 23.10.2025 a nadobudlo právoplatnosť dňa 24.10.2025.
5/ Predbežný správca podaním doručeným súdu dňa 28.10.2025 požiadal súd o priznanie paušálnej náhrady výdavkov predbežného správcu v sume 1.500 eur.
6/ Podľa § 206q ods. 1 zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZKR“), konanie, ktoré sa začalo a právoplatne neskončilo do 30. septembra 2025, sa dokončí podľa tohto zákona v znení účinnom do 30. septembra 2025.
7/ Podľa § 21 ods. 4 prvá veta ZKR, predbežný správca vykonáva funkciu do zániku účinkov začatia konkurzného konania. Ak je konkurzné konanie z dôvodu prebiehajúceho reštrukturalizačného konania prerušené, predbežný správca nekoná.
8/ Podľa § 14 ods. 6 ZKR, ak tento zákon neustanovuje inak, účinky začatia konkurzného konania zanikajú vyhlásením konkurzu alebo zverejnením uznesenia, ktorým sa konkurzné konanie končí, v Obchodnom vestníku.
9/ Podľa § 21 ods. 3 ZKR, v znení účinnom do 30.09.2025, predbežný správca má nárok na odmenu a úhradu preukázaných výdavkov. O odmene a výdavkoch predbežného správcu rozhodne súd uznesením do 30 dní od zastavenia konkurzného konania alebo vyhlásenia konkurzu. Odmena a výdavky predbežného správcu sa uhrádzajú z preddavku zaplateného na účet súdu. Nevyplatená časť preddavku slúži ako záloha na činnosť správcu v konkurze; ak sa konkurzné konanie skončilo, nevyplatená časť preddavku sa vráti zložiteľovi preddavku. Ak preddavok nepostačuje na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu, alebo ak bolo konkurzné konanie začaté bez zaplatenia preddavku podľa § 13 ods. 3, neuhradená časť odmeny a výdavkov sa v konkurze považuje za pohľadávku proti podstate. Rovnako zložiteľ preddavku môže preddavok zaplatený na účet súdu uplatniť v konkurze ako pohľadávku proti podstate. Uznesenie o výške odmeny a výdavkoch predbežného správcu súd doručí predbežnému správcovi a zložiteľovi preddavku. Proti uzneseniu je oprávnený podať odvolanie predbežný správca, zložiteľ preddavku alebo ten, kto má odmenu a výdavky predbežného správcu platiť.
10/ Podľa § 11 ods. 1 vyhlášky MS SR č. 665/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia ZKR a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len vyhláška), za výkon funkcie predbežného správcu vo veci vyhlásenia konkurzu podľa druhej časti zákona patrí predbežnému správcovi paušálna odmena 500 eur.
11/ Podľa § 11 ods. 2 cit. vyhlášky, predbežný správca má nárok na náhradu preukázaných výdavkov na zisťovanie majetku dlžníka podľa rozhodnutia súdu ( § 21 ods. 3 zákona), najviac v sume 1 000 eur.
12/ Podľa § 11 ods. 3 cit. vyhlášky, ak predbežný správca porušil povinnosti ustanovené zákonom, neposkytol súdu v určenej lehote vyžiadané vysvetlenie alebo vyžiadanú správu alebo riadne nesplnil pokyn uložený súdom, nemá nárok na paušálnu odmenu ani úhradu výdavkov na zisťovanie majetku dlžníka alebo sa mu paušálna odmena a úhrada výdavkov na zisťovanie majetku dlžníka primerane zníži podľa závažnosti porušenia povinnosti.
13/ Podľa § 11 ods. 4 cit. vyhlášky, ak predbežný správca do 10 dní od ustanovenia do funkcie nepodá súdu podrobnú písomnú správu o stave zisťovania majetku dlžníka a vykonaných úkonoch, jeho paušálna odmena sa znižuje o 25% zo základnej sumy. Ak predbežný správca nepodá súdu druhú podrobnú správu o týchto skutočnostiach do 20 dní od ustanovenia do funkcie, jeho paušálna odmena sa znižuje o 25% zo základnej sumy. Ak predbežný správca nepodá súdu tretiu podrobnú správu o týchto skutočnostiach do 28 dní od ustanovenia do funkcie, jeho paušálna odmena sa znižuje o 50% zo základnej sumy.
14/ Podľa § 7 ods. 1 cit. vyhlášky, preddavok na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu vo veci vyhlásenia konkurzu podľa druhej časti zákona je 1 500 eur.
15/ Podľa § 7 ods. 3 cit. vyhlášky, v znení účinnom do 30.09.2025, ak si predbežný správca uplatní namiesto nároku na náhradu preukázaných výdavkov (§ 21 ods. 3 zákona ) nárok na paušálnu náhradu výdavkov a nie sú tu skutočnosti podľa § 11 ods. 4 alebo ods. 5 , predbežný správca má nárok na paušálnu náhradu výdavkov, ktorá je 1 500 eur. V tejto paušálnej náhrade výdavkov je zahrnutý aj nárok na odmenu predbežného správcu a náhrada všetkých výdavkov predbežného správcu vynaložených na zisťovanie majetku dlžníka vrátane prípadnej dane z pridanej hodnoty. Ak si predbežný správca uplatní paušálnu náhradu výdavkov, postup podľa § 10 sa nepoužije.
16/ Podľa § 10 cit. vyhlášky, ak je správca alebo predbežný správca platiteľom dane z pridanej hodnoty, jeho odmena podľa tejto vyhlášky sa zvyšuje o daň z pridanej hodnoty.
17/ Zo spisu mal súd preukázané, že predbežný správca bol do funkcie ustanovený dňa 20.08.2025. Predbežný správca doručil súdu jednotlivé písomné správy nasledovne:
- dňa 31.08.2025 podal elektronicky súdu prvú správu (t.j. v lehote 10 dní od ustanovenia do funkcie, keďže posledný deň lehoty na podanie tejto správy bol utorok 02.09.2025)
- dňa 09.09.2025 podal elektronicky súdu druhú správu (t.j. v lehote 20 dní od ustanovenia do funkcie),
- dňa 17.09.2025 podal elektronicky súdu tretiu správu (t.j. v lehote 28 dní od ustanovenia do funkcie),
- dňa 17.10.2025 podal elektronicky súdu štvrtú správu (t.j. v lehote predĺženej na základe uznesenia č.k. 23K/7/2025 - 131 z 29.09.2025, najneskôr do 60 (45 + 15) dní od ustanovenia za predbežného správcu).
18/ Súd má preukázané, že za výkon funkcie predbežného správcu vo veci vyhlásenia konkurzu na majetok právnickej osoby patrí predbežnému správcovi odmena a náhrada hotových výdavkov (§ 11 ods. 1 a 2 vyhlášky). Vzhľadom k tomu, že predbežný správca podal súdu všetky správy o stave zisťovania majetku dlžníka a vykonaných úkonoch v lehotách upravených v § 11 ods. 4 vyhlášky, súd rozhodol tak, že predbežnému správcovi priznal paušálnu náhradu výdavkov vo výške 1.500 eur.
19/ Súd zároveň uložil učtárni Okresného súdu Nitra, aby vyplatila predbežnému správcovi paušálnu náhradu výdavkov vo výške 1.500 eur, a to z preddavku na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu, ktorý bol uhradený navrhovateľom na účet súdu, a to v lehote do 3 dní po právoplatnosti tohto rozhodnutia.
20/ Podľa § 198 ods. 1 ZKR, súd v konaní podľa tohto zákona rozhoduje uznesením. Proti uzneseniu vydanom v konkurznom konaní, v reštrukturalizačnom konaní alebo v konaní o oddlžení je odvolanie prípustné, len ak to ustanovuje tento zákon. Dovolanie ani mimoriadne dovolanie proti uzneseniu vydanému v konaní podľa tohto zákona nie je prípustné.
Poučenie:
Proti tomuto uzneseniu môže podať odvolanie predbežný správca, zložiteľ preddavku alebo veriteľ, ktorého zistená pohľadávka nebola čo i len sčasti uspokojená, a to do 15 dní odo dňa jeho doručenia prostredníctvom Okresného súdu Nitra na Krajský súd v Bratislave.
Odvolanie musí mať náležitosti podľa § 127 ods. 1 a ods. 2 Civilného sporového poriadku (ďalej CSP), podľa ktorého, ak zákon na podanie nevyžaduje osobitné náležitosti, v podaní sa uvedie, a) ktorému súdu je určené, b) kto ho robí, c) ktorej veci sa týka, d) čo sa ním sleduje a e) podpis. Ak ide o podanie urobené v prebiehajúcom konaní, náležitosťou podania je aj uvedenie spisovej značky tohto konania.
Podľa § 363 CSP, v odvolaní sa popri všeobecných náležitostiach podania uvedie, proti ktorému rozhodnutiu smeruje, v akom rozsahu sa napáda, z akých dôvodov sa rozhodnutie považuje za nesprávne (odvolacie dôvody) a čoho sa odvolateľ domáha (odvolací návrh).
Podľa § 364 CSP, rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, môže odvolateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie odvolania.
Podľa § 365 ods. 3 CSP, odvolacie dôvody a dôkazy na ich preukázanie možno meniť a dopĺňať len do uplynutia lehoty na podanie odvolania.
Za deň doručenia tohto súdneho rozhodnutia sa považuje nasledujúci deň po zverejnení v insolvenčnom registri (§ 199 ods. 7 veta prvá ZKR, v aktuálnom znení).
Lehota na podanie odvolania začne plynúť dňom nasledujúcim po dni zverejnenia tohto uznesenia v insolvenčnom registri, a to aj v prípade, že bude doručené aj iným spôsobom ako zverejnením v insolvenčnom registri.